Chybičky krásy niektorých historických novín

Napriek tomu, že na vzhľade historických novín si dávame záležať a do nášho archívu zaraďujeme výlučne noviny v dobrom až veľmi dobrom stave, môže sa stať, že niektoré originály novín musíme opraviť trochu viac ako iné, alebo sa na nich vyskytne jedna alebo viacero „chybičiek krásy“.

Za chybičky krásy považujeme také nedostatky, ktoré sú síce viditeľné, ale kvôli ktorým by bola škoda vyhodiť vzácny a v mnohých prípadoch posledný obchodne dostupný originál novín na svete, ktorý vyzerá inak výborne.

Noviny s doleuvedenými chybičkami zaraďujeme do archívu len vtedy, ak ich rozsah neprekračuje únosnú mieru a nepôsobí obzvlášť rušivo. O tom, čo je alebo nie je únosné, sa rozhodujeme na základe jednoduchého pravidla: zákazníkom posielame výlučne také originály novín, ktoré by sme bez váhania darovali aj našej blízkej osobe alebo členovi rodiny.

V prípade akýchkoľvek pochýb kontaktujeme zákazníka telefonicky a ponúkneme buď zľavu alebo iný, lepšie zachovaný titul novín.

Dierky na okraji strán

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: VYSOKÁ (60%)

Časť novín v našom archíve je zviazaná v knižnej väzbe, z ktorej noviny po objednávke starostlivo vyberáme. Pri vkladaní novín do knižnej väzby v dávnej minulosti boli jednotlivé noviny v mnohých prípadoch na jednom okraji predierkované a spojené špagátmi, sponkami alebo klincami – dierky spravidla nezasahujú do textu vôbec alebo len minimálne.

Spevnený chrbát novín

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: VYSOKÁ (60%)

Chrbáty novín musíme najčastejšie spevňovať alebo opravovať pri novinách vybraných z knižnej väzby, ojedinele však aj pri voľne položených novinách. Spevnenie alebo oprava chrbátu novín zásadne predlžuje ich životnosť a zároveň významne znižuje pravdepodobnosť rozšírenia existujúcich alebo vzniku nových trhlín počas listovania.

Pozostatok lepidla po štítku

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (30%)

Na titulných stranách niektorých novín sa vyskytuje adresový štítok alebo pozostatok dobového lepidla, ktorým bol na noviny pripevnený papierový štítok s menom, priezviskom a adresou osoby alebo organizácie, ktorá mala noviny v roku ich vydania predplatené, aby ich mohla poštárka doručiť adresátovi.

Zahnednutie alebo fľaky

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (50%)

Predovšetkým pri voľne položených novinách sa vyskytujú spravidla v mieste preloženia, ale aj na iných miestach, občas zahnednuté alebo stmavnuté miesta, prípadne hnedé alebo žlté fľaky, ktoré sú buď prirodzeným dôsledkom starnutia papiera, alebo spôsobené nesprávnym dlhodobým skladovaním.

Menšie trhliny bez opravy

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (50%)

Nie všetky trhliny si vyžadujú opravu. Keď sú veľmi malé a nachádzajú sa na miestach, kde nehrozí ich rozšírenie, spravidla ich neopravujeme. Ak si to stav novín vyslovene nevyžaduje, snažíme sa obmedziť zásahy do novín do čo najväčšej možnej miery, alebo v najlepšom prípade do nich nijako nezasahovať.

Väčšie trhliny opravené páskou

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (40%)

Na niektorých novinách sa vyskytujú väčšie trhliny, a to buď pozdĺžne alebo v podobe odtrhnutej časti novín. Na opravu takýchto poškodení využívame špeciálnu, čiastočne priesvitnú archivársku lepiacu pásku, ktorá zabráni ďalšiemu rozširovaniu trhliny a zároveň zachováva čitateľnost textu pod ňou.

Vyplnená tajnička

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (40%)

Tajničky boli súčasťou mnohých novinových a časopisových titulov. V niektorých novinách a časopisoch zostali nevyplnené, v iných ich pôvodní majitelia vylúštili, spravidla buď ceruzkou alebo perom. Vyplnené tajničky nepovažujeme za nedostatok historických novín, preto noviny a časopisy s nimi bežne zaraďujeme do archívu.

Odtlačok pečiatky

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: STREDNÁ (40%)

Predovšetkým na novinách, ktoré boli archivované rôznymi organizáciami, sa ojedinele vyskytujú odtlačky dobových pečiatok. Vyskytujú sa spravidla v hornej časti titulnej strany a v prevažnej väčšine prípadov nezasahujú priamo do textu, ale nanajvyš do titulnej grafiky alebo názvu novín.

Popísané miesta

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: NÍZKA (30%)

Mnohí to poznajú z časov minulých, keď ešte neexistovali mobilné telefóny a človek si potreboval rýchlo niečo poznačiť. Po ruke boli väčšinou noviny, ktoré poslúžili ako podklad pre telefónne číslo, nákupný zoznam, výsledky lotérie alebo jednoduché výpočty, prípadne sa niečo zakrúžkovalo alebo urobil rámček okolo zaujímavého článku.

Zle preložené noviny

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: NÍZKA (10%)

Dávame si záležať na tom, aby sme noviny uskladňovali tak, aby nevznikali žiadne zbytočné pokrčenia alebo krivé preloženia. Niektoré ojedinelé noviny, ktoré sa k nám dostanú nesprávne zložené alebo pokrčené, musíme dodatočne vyrovnávať a ak si ich niekto objedná predtým, ako sa stihnú vyrovnať, môžu sa na nich vyskytnúť faldy.

Dierky spôsobené hmyzom

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: NÍZKA (10%)

Predtým, ako sa noviny dostali do nášho archívu, boli skladované v rôznorodých podmienkach. Pri tých, ktoré neboli skladované zrovna najlepšie, sa občas vyskytujú dierky vyžraté hmyzom v dávnej minulosti. Niekedy ide o jednu alebo dve maličké bodky, inokedy o väčšiu koncentráciu bodiek alebo kanálikov, spravidla na okrajoch novinových strán.

Zvlnený papier

PRAVDEPODOBNOSŤ VÝSKYTU: NÍZKA (10%)

Na niektorých novinách, ktoré máme v archíve uložené v knižnej väzbe, sa môžu občas v dôsledku dlhodobého napnutia a/alebo stiahnutia papiera vyskytovať mierne zvlnené časti jednotlivých strán alebo celé strany.